Węgiel w okolicach Brna? Czarny i prawdziwy? Wydobywano go tu w 10 kopalniach od połowy XVIII wieku. Najgłębsze sztolnie w Europie Środkowej!
21.3 km
1:45 godz.
368 m
Odkrywaj piękno i tajemnice okolic Rosic na rowerze lub pieszo, przemierzając Szlak skarbników (Stezka permoníků). Początek przy stacji kolejowej we wsi Zastávka, gdzie obieramy trasę rowerową 5173. Wagony pełne węgla wyruszały stąd w daleki świat już w czasach Austro-Węgier. Od kopalni Ferdinand dzieli nas zaledwie kilka minut. Co sprawniejsi mogą spróbować wspiąć się na tutejszą hałdę – wzgórze usypane ze skały płonnej wydobytej z kopalni. We wsi Zastávka warto również zatrzymać się w rodzinnym BAN bistro.
Jedziemy dalej w stronę Babic i Zbýšova, po drodze mijamy Muzeum Kolei Przemysłowych. Koniecznie sprawdź terminy jazd pociągów parowych lub spalinowych. Hałda w Zbýšovie słynie z cudownych widoków. Ale to nie wszystko! Czeka tu również unikatowy zabytek techniki – szyb kopalni Simson o wysokości 24 metrów. Na przełomie wieków górnicy w Rosicko-Oslavanskim Zagłębiu Węglowym docierali na głębokość aż 1,5 km pod powierzchnią ziemi.
Opuszczamy Szlak skarbników i niedaleko zadaszonego miejsca do odpoczynku w miejscu dawnej cegielni wjeżdżamy na zielony szlak turystyczny. Pomnik przyrody Rybičková skála zaprasza na zapierający dech w piersiach spektakl. Skalny „ekran“ na czterdziestometrowym przekroju prezentuje skamieniałe odciski ryb i roślin. Atlas paleozoiku in natura!
Zostawiamy z boku Neslovice, w Kratochvilce mijamy pomnik ofiar II wojny światowej, a następnie skręcamy w prawo w kierunku ścieżki dydaktycznej poświęconej historii Rosic. Mijamy kaplicę Trójcy Świętej, a następnie aleją lipową dojeżdżamy do Rosic. Baron węglowy Rahn miał wpływ nie tylko na wygląd tutejszego rynku – w mieście można również znaleźć jego rodzinny grobowiec. Czego nie można przegapić? Rosickiego pałacu, który jest perłą renesansu – podnieś oczy ku wspaniałym stropom w romantycznych komnatach lub zejdź do unikatowego schronu przeciwatomowego pod pałacowym ogrodem.
Parafrazując stare powitanie górników – Szczęść Boże, podróżnicy!
Poznaj ten zakątek dogłębnie!
Znaleźliśmy więcej wycieczek, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.
znaleziono 7 wycieczek
Brno było miejscem pierwszych prób zdobycia wykształcenia przez Alfonsa Muchę oraz jego artystycznych początków. Do dziś, wędrując po morawskiej metropolii, można natrafić w architekturze i wnętrzach na ślady tego mistrza malarstwa, a także na ślady secesji.
Dalekie widoki, kamienie ozdobne, romantyczna dolina rzeki pstrągowej, kościoły, klasztor Porta coeli oraz zamek Pernštejn. A po drodze małe browary, w których można ugasić pragnienie.
Ślady żydowskich mieszkańców w Brnie są wszechobecne. Przywołują je liczne zabytki, od jedynej działającej synagogi na Morawach, po tzw. kamienie pamięci. Zapraszamy na wędrówkę po Brnie śladami judaizmu, losów mieszkańców oraz dziedzictwa, które na zawsze będzie przemawiać mocnym głosem.
Na początku XIX wieku Šlapanice były głównie ośrodkiem rolniczym, zaopatrującym Brno w chleb i mleko. W tamtym czasie liczba mieszkańców była osiem razy mniejsza niż obecnie. Choć samo miasto nie zostało bezpośrednio dotknięte przez wojenną wrzawę, jego mieszkańcy doświadczyli najróżniejszych trudów aż nadto. Przyczynił się do tego fakt, że przez miasto przeszły kolejno wszystkie trzy armie. Zapraszamy na wędrówkę ich śladami.
Pieszo lub na rowerze. Odwiedź miejsca, które w 1805 roku były świadkiem ważnego wydarzenia w historii – nie tylko czeskiej, lecz również francuskiej, rosyjskiej i austriackiej. Miejsca, gdzie rozegrała się bitwa trzech cesarzy.
Odkryj skarby morawskiego piśmiennictwa w Rajhradzie, wybierz się spacerem wśród winnic i sadów morelowych na wieżę widokową Výhon. Pozwól, by otuliły Cię hojne ramiona Moraw Południowych.
Okres międzywojenny, nazywany w Czechach okresem I Republiki, miał swój niepowtarzalny szarm. Od wypolerowanych samochodów po elegancką modę. W stolicy Moraw możesz przenieś się w realia tamtych czasów!