Dalekie widoki, kamienie ozdobne, romantyczna dolina rzeki pstrągowej, kościoły, klasztor Porta coeli oraz zamek Pernštejn. A po drodze małe browary, w których można ugasić pragnienie.
21.6 km
1:45 godz.
387 m
Wyruszamy spod dworca kolejowego w Tišnovie ścieżką rowerową Tišnovsko, którą dojeżdżamy do pierwszego spektakularnego przystanku na naszej mapie. Można tu dosłownie dotknąć średniowiecza. Klasztor Porta coeli, zwany Bramą Niebios, został założony w 1233 roku przez wdowę po Przemyślu Ottokarze I. Klasztor jest nie tylko ostoją wiary, w jego wnętrzu działa przyjemna kawiarnia oraz znany i ceniony Browar Klasztorny Porta Coeli. Skosztujesz tu piwa Vorkloster oraz niepowtarzalnego genius loci. Nieczęsto się zdarza, żeby tak przyziemne miejsce, jakim jest piwiarnia, było tak urokliwe.
Kościół nie jest udostępniony do zwiedzania, jego wirtualne zwiedzanie oferuje tutejsze Podhorácké muzeum.
Pora ruszać w kierunku Štěpánovic i Borača – w tym ostatnim znajduje się zabytkowy most łukowy z 1910 roku. Przepiękna przyroda wzdłuż brzegów rzeki Svratki będzie nam towarzyszyć aż do Doubravníka. Najlepszym remedium na zaschnięte gardło jest doubravnickie piwo w restauracji U Sedláčků. Malownicza miejscowość skrywa pomiędzy murami kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego grobowiec Pernštejnów i Mitrovskich. Ten zabytkowy obiekt sakralny został w znacznej części zbudowany z białego marmuru, który przez stulecia wydobywano w niedalekiej Nedvědicy. Działające organy kościelne to perełka barokowego rzemiosła artystycznego!
Wjeżdżamy na ścieżkę dydaktyczną Pernštejn, by za chwilę podziwiać kryty most drewniany we wsi Červír. Most pochodzi z 1718 roku i jest rzadkim zabytkiem techniki. Czerwonym szlakiem dojeżdżamy do centrum informacji turystycznej w Nedvědicy. Warto wejść do środka – można tu zobaczyć kolekcję srebrnych monet oraz historyczne narzędzia do obróbki marmuru. Wycieczkę wieńczy słynny Pernštejn. Bajkowy zamek grał w ponad 50 filmach. Zbudowany w stylu gotyckim przez panów z Pernštejna, przebudowywany w duchu romantyzmu w XIX i XX wieku przez panów z Mitrova, wciąż jest atrakcyjnym i żywym świadkiem historii.
Jeżeli wybierasz się na Pernštejn z dziećmi, być może zaciekawi Cię gra terenowa Korale pokojówki Eliszki. Skarby zamku i podzamcza czekają!
Znaleźliśmy więcej wycieczek, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.
znaleziono 7 wycieczek
Brno było miejscem pierwszych prób zdobycia wykształcenia przez Alfonsa Muchę oraz jego artystycznych początków. Do dziś, wędrując po morawskiej metropolii, można natrafić w architekturze i wnętrzach na ślady tego mistrza malarstwa, a także na ślady secesji.
Okres międzywojenny, nazywany w Czechach okresem I Republiki, miał swój niepowtarzalny szarm. Od wypolerowanych samochodów po elegancką modę. W stolicy Moraw możesz przenieś się w realia tamtych czasów!
Pieszo lub na rowerze. Odwiedź miejsca, które w 1805 roku były świadkiem ważnego wydarzenia w historii – nie tylko czeskiej, lecz również francuskiej, rosyjskiej i austriackiej. Miejsca, gdzie rozegrała się bitwa trzech cesarzy.
Na początku XIX wieku Šlapanice były głównie ośrodkiem rolniczym, zaopatrującym Brno w chleb i mleko. W tamtym czasie liczba mieszkańców była osiem razy mniejsza niż obecnie. Choć samo miasto nie zostało bezpośrednio dotknięte przez wojenną wrzawę, jego mieszkańcy doświadczyli najróżniejszych trudów aż nadto. Przyczynił się do tego fakt, że przez miasto przeszły kolejno wszystkie trzy armie. Zapraszamy na wędrówkę ich śladami.
Ślady żydowskich mieszkańców w Brnie są wszechobecne. Przywołują je liczne zabytki, od jedynej działającej synagogi na Morawach, po tzw. kamienie pamięci. Zapraszamy na wędrówkę po Brnie śladami judaizmu, losów mieszkańców oraz dziedzictwa, które na zawsze będzie przemawiać mocnym głosem.
Odkryj skarby morawskiego piśmiennictwa w Rajhradzie, wybierz się spacerem wśród winnic i sadów morelowych na wieżę widokową Výhon. Pozwól, by otuliły Cię hojne ramiona Moraw Południowych.
Węgiel w okolicach Brna? Czarny i prawdziwy? Wydobywano go tu w 10 kopalniach od połowy XVIII wieku. Najgłębsze sztolnie w Europie Środkowej!