Brno było miejscem pierwszych prób zdobycia wykształcenia przez Alfonsa Muchę oraz jego artystycznych początków. Do dziś, wędrując po morawskiej metropolii, można natrafić w architekturze i wnętrzach na ślady tego mistrza malarstwa, a także na ślady secesji.
12.5 km
3:30 godz.
166 m
Jeżeli masz już za sobą wyprawę śladami Muchy w jego rodzinnych Ivančicach, pora odkryć brneńskie miejscówki, w których w młodości przeżywał ważne chwile. Jaki związek z Alfonsem Muchą ma katedra na Petrovie? Z kim dzielił pokój na ulicy Panenskiej, co przychodził oglądać do Muzeum Ziemskiego (obecnie Morawskie Muzeum Ziemskie) podczas swoich późniejszych, licznych wizyt w Brnie? Twoim przewodnikiem będzie broszura tematyczna! Dziś kilka prac Muchy ma w swoich zbiorach również Galeria Morawska. Można je obejrzeć nawet online.
Rozkwit secesji w Brnie trwał tylko jedną dekadę – pod koniec lat zerowych XX wieku secesja przygasa. W architekturze przejawiała się najczęściej w elementach dekoracyjnych budynków użyteczności publicznej i domów mieszkalnych. Do większości wnętrz nie można się dostać, ale warto chociaż przespacerować się po mieście i odkrywać secesję z zewnątrz. Mieszkańcy Brna codziennie przechodzą obok perełek, nawet o tym nie wiedząc!
Zbiornikiem inspiracji artystów secesyjnych była natura. Okryj z nami znajdujące się na fasadach kamienic pnącza, owady, detal zmysłowych kobiecych ust... Na rogu ulic Kobližná i Roosveltova stoi tzw. „Včelín“ (Pasieka). Musisz zadrzeć głowę mooocno do góry. Ciemna kopuła domu ma kształt ula – a nad nią gigantyczna pszczoła obserwująca zgiełk uliczny. Przechodnie zwykle nią mają pojęcia, że wysoko nad nimi znajduje się gigantyczny owad – myślą, że to jakiś ptak drapieżny. W Brnie znajdziesz wiele kamienic czynszowych z elementami secesyjnymi. W centrum warto zajrzeć pod adresy Starobrněnská 289/7, Minoritská 472/8 czy Palackého třída 879/84.
Brno jest dosłownie miastem słynnych willi (jasne, wiadomo, Willa Tugendhatów, ale nie tylko ona!) – nie możemy więc nie wykorzystać okazji, aby zachęcić Cię do wizyty na ulicy Drobného 22. Willa Löw-Beer skrywa fascynującą historię jednej znanej żydowskiej rodziny. W przeciwieństwie do pozostałych budynków, które tu polecamy, można zwiedzać jej wnętrza z przewodnikiem!
Jeden z najbardziej charakterystycznych śladów secesji pozostawił w Brnie František Pavlů. Na ulicy Jiráskovej znajdziesz 10 budynków jego autorstwa. Wisienką na torcie jest pałac Tivoli na Konečného náměstí. Stąd dojdziesz pieszo do jego kolejnego dzieła – domu czynszowego numer 14/461 na Veveří. Dlaczego wysyłamy Cię właśnie tam? Bo właśnie tu miał swoją pracownię inny słynny architekt, który upodobał sobie secesję – Dušan Jurkovič. Pochodzący ze Słowacji Jurkovič wybudował w Brnie willę dla swojej rodziny. Tym, czym dla brneńskiego funkcjonalizmu jest Willa Tugendhatów, tym dla brneńskiej secesji jest Willa Jurkoviča. Zarządzana jest przez Galerię Morawską. Koniecznie wpadnij na zwiedzanie. Bajkowy, jurkovičowski genius loci poczujesz już od wejścia do ogrodu!
Wróćmy jeszcze na chwilę do dzielnicy Veveří, na ulicę Jaselską 9. Budynek dawnej Vesny (dziś Liceum Medyczne) zaprojektował praski architekt Antonín Pfeiffer. Cenny sam w sobie przykład secesji został dodatkowo podniesiony przez innych artystów dekorujących wnętrza – autorem dekoracji holu był np. malarz Joža Uprka (długoletni kolega Alfonsa Muchy). Ozdobił on również siedmioma lunetami sąsiedni budynek nr 7. Uprka (podobnie jak Jurkovič) chętnie szukał inspiracji w folklorze. Pochodził ze Słowacka – być może znasz jego najsłynniejszy obraz pt. Jazda królów. Nie? Monumentalne, kipiące kolorami dzieło można zobaczyć w Galerii Morawskiej w Pałacu Gubernatorskim (Místodržitelský palác).
Czekanie na pociąg jest nudne? Skróć je sobie, studiując detale przepięknych stiuków zdobiących budynek dworca w centrum miasta. Secesyjną szatę nadał mu architekt Josef Nebehosteny w latach 1903-1904. Kawałek dalej znajdziesz hotel Grand, do którego na początku XX wieku dobudowano secesyjne skrzydło. Jest ono jednak cofnięte z pierzei zabudowy, przez co umyka uwadze przechodniów. A szkoda! Te kolory, ta elegancja, te zdobienia… warto przyjrzeć się przynajmniej mozaice, która przedstawia słynną antyczną scenę sądu Parysa.
Niedaleko dworca, naprzeciwko przystanku Vlhká, znajdziesz ukryty kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Jest to w zasadzie jedyny zachowany w całości secesyjny gesamtkunstwerk w Brnie (gesamtkunstwerk = popularna w secesji idea twórcza polegająca na syntezie różnych form sztuki). Z zewnątrz projekt architekta Franza Holika nie przykuwa szczególnej uwagi… ale w środku zaskoczy Cię różnorodność malowideł. Zachwycające motywy roślinne znajdziesz na ścianach, drzwiach, a także na detalach, takich jak okucia. Kościół jest otwarty tylko podczas mszy i nabożeństw, zatem wizytę warto zaplanować na przykład podczas Nocy Kościołów. Secesyjnych zabytków w Brnie jest dużo więcej, to była tylko mała zachęta.
Jesteś fanem tego stylu, a może po prostu masz ochotę odkrywać go w Brnie lub poznać go dogłębniej? Wybierz się na spacer tematyczny z przewodnikiem. Spacer po perłach secesji znajduje się w ofercie każdego sezonu!
Znaleźliśmy więcej wycieczek, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.
znaleziono 7 wycieczek
Odkryj skarby morawskiego piśmiennictwa w Rajhradzie, wybierz się spacerem wśród winnic i sadów morelowych na wieżę widokową Výhon. Pozwól, by otuliły Cię hojne ramiona Moraw Południowych.
Okres międzywojenny, nazywany w Czechach okresem I Republiki, miał swój niepowtarzalny szarm. Od wypolerowanych samochodów po elegancką modę. W stolicy Moraw możesz przenieś się w realia tamtych czasów!
Węgiel w okolicach Brna? Czarny i prawdziwy? Wydobywano go tu w 10 kopalniach od połowy XVIII wieku. Najgłębsze sztolnie w Europie Środkowej!
Na początku XIX wieku Šlapanice były głównie ośrodkiem rolniczym, zaopatrującym Brno w chleb i mleko. W tamtym czasie liczba mieszkańców była osiem razy mniejsza niż obecnie. Choć samo miasto nie zostało bezpośrednio dotknięte przez wojenną wrzawę, jego mieszkańcy doświadczyli najróżniejszych trudów aż nadto. Przyczynił się do tego fakt, że przez miasto przeszły kolejno wszystkie trzy armie. Zapraszamy na wędrówkę ich śladami.
Dalekie widoki, kamienie ozdobne, romantyczna dolina rzeki pstrągowej, kościoły, klasztor Porta coeli oraz zamek Pernštejn. A po drodze małe browary, w których można ugasić pragnienie.
Ślady żydowskich mieszkańców w Brnie są wszechobecne. Przywołują je liczne zabytki, od jedynej działającej synagogi na Morawach, po tzw. kamienie pamięci. Zapraszamy na wędrówkę po Brnie śladami judaizmu, losów mieszkańców oraz dziedzictwa, które na zawsze będzie przemawiać mocnym głosem.
Pieszo lub na rowerze. Odwiedź miejsca, które w 1805 roku były świadkiem ważnego wydarzenia w historii – nie tylko czeskiej, lecz również francuskiej, rosyjskiej i austriackiej. Miejsca, gdzie rozegrała się bitwa trzech cesarzy.