Pieszo lub na rowerze. Odwiedź miejsca, które w 1805 roku były świadkiem ważnego wydarzenia w historii – nie tylko czeskiej, lecz również francuskiej, rosyjskiej i austriackiej. Miejsca, gdzie rozegrała się bitwa trzech cesarzy.
29.4 km
2:00 godz.
220 m
Droga Napoleona prowadzi od dworca w Šlapanicach prosto do Ponětovic. A stąd już niedaleko do Wzgórz Prackich. Wzniesiono tu Mogiłę pokoju – pierwszy pomnik pokoju w Europie. Ma przypominać o wszystkich ofiarach bitwy pod Austerlitz. Sąsiadujące muzeum zaprasza na wystawy multimedialne pt. „Bitwa trzech cesarzy“ oraz „Fenomen Austerlitz”. Nie ma się co bać tradycyjnego przeglądu dat i faktów, czekają niezapomniane przeżycia! Obiekt znajdujący się mniej więcej pośrodku dawnego pola bitwy jest miejscem licznych wydarzeń o charakterze upamiętniającym.
Trasa rowerowa nr 5097 prowadzi ze wsi Prace przez krajobraz bogaty w dalekie widoki. Stary krzyż pokutny oraz Krchůvek – miejsce spoczynku tysięcy poległych żołnierzy – skłaniają do rozmyślań. Z kolei w Křenovicach znajduje się pomnik marszałka Kutuzowa – rosyjskiego przeciwnika Napoleona.
Trasa prowadzi do Slavkova. Pora uzupełnić energię! W miejscowym browarze, gdzie piwo warzone jest na oczach gości w samym sercu restauracji, albo w cukierni U trzech cesarzy, w której na widok domowych deserów cieknie ślinka. W swoich progach wita Cię perła baroku. W 1805 roku w pałacu Slavkov nocowali kolejno wszyscy trzej naczelnicy. Oprócz wspaniałych wnętrz podziwiać można również ogólnodostępne, rozległe ogrody w stylu paryskim. Dla dzieci przygotowano grę poświęconą antycznym bogom – Historie wyryte w kamieniu wciągają małych i dużych pomiędzy posągi w parku pałacowym.
Podobnie jak Slavkov pobliskie Bučovice również co roku przypominają sobie wydarzenia z przeszłości – w 1645 roku garstka mieszczan obroniła pałac przed najazdem wojsk szwedzkich. Tu dowiesz się więcej.
Znaleźliśmy więcej wycieczek, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.
znaleziono 7 wycieczek
Węgiel w okolicach Brna? Czarny i prawdziwy? Wydobywano go tu w 10 kopalniach od połowy XVIII wieku. Najgłębsze sztolnie w Europie Środkowej!
Dalekie widoki, kamienie ozdobne, romantyczna dolina rzeki pstrągowej, kościoły, klasztor Porta coeli oraz zamek Pernštejn. A po drodze małe browary, w których można ugasić pragnienie.
Odkryj skarby morawskiego piśmiennictwa w Rajhradzie, wybierz się spacerem wśród winnic i sadów morelowych na wieżę widokową Výhon. Pozwól, by otuliły Cię hojne ramiona Moraw Południowych.
Ślady żydowskich mieszkańców w Brnie są wszechobecne. Przywołują je liczne zabytki, od jedynej działającej synagogi na Morawach, po tzw. kamienie pamięci. Zapraszamy na wędrówkę po Brnie śladami judaizmu, losów mieszkańców oraz dziedzictwa, które na zawsze będzie przemawiać mocnym głosem.
Okres międzywojenny, nazywany w Czechach okresem I Republiki, miał swój niepowtarzalny szarm. Od wypolerowanych samochodów po elegancką modę. W stolicy Moraw możesz przenieś się w realia tamtych czasów!
Brno było miejscem pierwszych prób zdobycia wykształcenia przez Alfonsa Muchę oraz jego artystycznych początków. Do dziś, wędrując po morawskiej metropolii, można natrafić w architekturze i wnętrzach na ślady tego mistrza malarstwa, a także na ślady secesji.
Na początku XIX wieku Šlapanice były głównie ośrodkiem rolniczym, zaopatrującym Brno w chleb i mleko. W tamtym czasie liczba mieszkańców była osiem razy mniejsza niż obecnie. Choć samo miasto nie zostało bezpośrednio dotknięte przez wojenną wrzawę, jego mieszkańcy doświadczyli najróżniejszych trudów aż nadto. Przyczynił się do tego fakt, że przez miasto przeszły kolejno wszystkie trzy armie. Zapraszamy na wędrówkę ich śladami.