Skansen Strážnice podzielony jest na kilka sektorów, z których każdy przedstawia inny region Słowacka. Przybliża historię, zabawia dzieci oraz pokazuje żywy folklor.
Muzeum Wsi Moraw Południowo-Wschodnich przedstawia mikroregiony Słowacka –Moravské Kopanice, luhačovickie Zálesí oraz Horňácko, a także zabytki hydrotechniki, uprawę winorośli oraz gospodarstwo łąkowe. Teren skansenu został sztucznie ukształtowany i obsadzony roślinami, w sposób najbardziej zbliżony do autentycznego.
Dla dzieci przygotowano specjalną trasa zwiedzania w towarzystwie przewodnika Fanoška.
Ekspozycje zapoznają zwiedzających z życiem zwykłych ludzi zarówno na górskich obszarach Słowacka, jak i na żyznej części Pomoraví, gdzie większość mieszkańców zajmowała się uprawą winorośli. Ekspozycja z winnicą oraz budowlami i urządzeniami związanymi z winiarstwem prezentuje uprawę winorośli od najdawniejszych czasów do współczesności i jest jedyną ekspozycją tego typu w Czechach. Produkcja rzemieślnicza reprezentowana jest przez kuźnię z Lipova oraz warsztat tkacki z Novej Lhoty na Horňácku.
Wejście do skansenu zaaranżowano w barokowym budynku dawnego browaru z 1612 roku. Piwo warzono tu aż do roku 1874. Działa tu restauracja oraz sklepik Folklorika z wyrobami ludowymi pochodzącymi od producentów mogących się poszczycić tytułem Nosiciel Tradycji (Nositel tradice).
Skansen czynny jest w letnim sezonie turystycznym, ale imprezy tematyczne organizowane są tu przez cały rok. Wiosną jest to na przykład Wielkanoc w skansenie z obrzędem wynoszenia Marzanny, zaplataniem biczyków (tzw. pomlázek) i malowaniem jajek wielkanocnych... Dzieci uwielbiają Niedzielę Strażacką (Hasičská neděle) z pokazami zabytkowego i współczesnego sprzętu oraz akcji gaśniczych. Imprezy adwentowe z kolei prezentują tradycje i gastronomię tego szczególnego okresu. W ostatni weekend czerwca muzeum jest jednym z miejsc, w których odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Strážnice.
Znaleźliśmy więcej miejsc, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.
znaleziono 12 miejsc
Taniec nie jest tylko dla dziewczyn! Verbuňk to wręcz przeciwnie, czysto męska sprawa. Panowie tańczą go najczęściej w grupach i jest to prawdziwa jazda.
Strážnice to nie tylko tradycje ludowe, słynny skansen oraz wyśmienite morawskie wino, ale również długa historia żydowska.
Sztuka tkaniny drukowanej dotarła w nasze rejony z Dalekiego Wschodu. Dziś rzemiosło to jest już niezwykle rzadkie. Przywołuje na myśl kulturę ludową i można je zobaczyć już tylko w dwóch ośrodkach.
Biało-niebieskie piwniczki Plže są tak urokliwe, że dorównują im chyba tylko domy na greckiej wyspie Santorini...
Pustynia na Morawach? No pewnie. Witamy na morawskiej Saharze w Bzencu.
Obszar chronionego krajobrazu, gdzie kwitną rzadkie gatunki storczyków i starodawne zwyczaje ludowe.
Z daleka wygląda jak wieża przekaźnikowa, ale… jest to pierwsza wieża widokowa na terenie obszaru chronionego krajobrazu Białe Karpaty. Chcesz spojrzeć na świat z innej perspektywy?
Ta wodna przygoda spodoba się nawet zagorzałym szczurom lądowym! Nie zobaczysz tu skaczących delfinów, ale poznasz okoliczne zabytki i skosztujesz regionalnych przysmaków.
Niedaleko Strážnicy spełniają się marzenia rowerzystów. W stan nirwany wprowadza 5 pętli MTB z single trackami w otoczeniu dziewiczej przyrody Białych Karpat.
Wyrusz do źródeł morawskiego winiarstwa, do wioski, która swoje najwyśmienitsze wina wysyłała do Europy już w XIII wieku. Przygotuj swoje kubki smakowe!
Pałac Milotice nazywany jest perłą południowo-wschodnich Moraw. To wyjątkowo dobrze zachowane barokowe założenie pałacowo-ogrodowe jest osłodą dla oczu i duszy.
Wygląda jak Holandia, ale to… stare dobre Morawy! Zagroda z wiatrakiem w Kuželovie gwarantuje mile spędzony czas.