Taniec nie jest tylko dla dziewczyn! Verbuňk to wręcz przeciwnie, czysto męska sprawa. Panowie tańczą go najczęściej w grupach i jest to prawdziwa jazda.
Arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Slovácký verbuňk to jeden z męskich tańców o skocznym charakterze. Co sobie wyobrazić, gdy nie ma się pod ręką YouTube'a? Przystojnych mężczyzn w pięknie haftowanych strojach, pióra na kapeluszach i serdeczną choreografię, w której stopy zdecydowanie nie pozostają w dole. Verbuňk to taniec improwizowany. Chociaż najczęściej tańczony jest masowo, każdy tancerz tańczy samodzielnie, w zależności od regionu i społeczności, do której należy. A także w zależności od ich umiejętności tanecznych, talentu i charakteru.
Mężczyźni z Verbuňk tańczą do określonej gamy pieśni, wśród których od drugiej połowy XIX wieku dominują tzw. pieśni nowowęgierskie. Ze względu na lokalną specyfikę wyróżniamy 7 typów regionalnych. Verbuňk jest częścią naturalnych okazji tanecznych, takich jak święta. Istnieje również w formie scenicznej, a jego wykonawcy uwielbiają konkursy taneczne.
A skąd wzięła się dziwna nazwa tego tańca? Można sobie przypomnieć archaiczne niemieckie określenie poboru do wojska, „werbować verbować”. Według źródeł historycznych w tym regionie, poborowy żegnał się tym tańcem przed wyjazdem na wojnę.
Gdzie można zobaczyć verbuňk na własne oczy? Slovácký verbuňk jest nadal tańczony w większości wiosek na Slovácku. Jest naturalną częścią repertuaru tanecznego (na festynach lokalnych świętach, weselach, winobraniu).
Każdego roku, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Strážnicach, tancerze rywalizują w „Konkursie na najlepszego tancerza slováckiego verbuňka”.
Znaleźliśmy więcej miejsc, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.
znaleziono 12 miejsc
Skansen Strážnice podzielony jest na kilka sektorów, z których każdy przedstawia inny region Słowacka. Przybliża historię, zabawia dzieci oraz pokazuje żywy folklor.
Strážnice to nie tylko tradycje ludowe, słynny skansen oraz wyśmienite morawskie wino, ale również długa historia żydowska.
Sztuka tkaniny drukowanej dotarła w nasze rejony z Dalekiego Wschodu. Dziś rzemiosło to jest już niezwykle rzadkie. Przywołuje na myśl kulturę ludową i można je zobaczyć już tylko w dwóch ośrodkach.
Biało-niebieskie piwniczki Plže są tak urokliwe, że dorównują im chyba tylko domy na greckiej wyspie Santorini...
Pustynia na Morawach? No pewnie. Witamy na morawskiej Saharze w Bzencu.
Obszar chronionego krajobrazu, gdzie kwitną rzadkie gatunki storczyków i starodawne zwyczaje ludowe.
Z daleka wygląda jak wieża przekaźnikowa, ale… jest to pierwsza wieża widokowa na terenie obszaru chronionego krajobrazu Białe Karpaty. Chcesz spojrzeć na świat z innej perspektywy?
Ta wodna przygoda spodoba się nawet zagorzałym szczurom lądowym! Nie zobaczysz tu skaczących delfinów, ale poznasz okoliczne zabytki i skosztujesz regionalnych przysmaków.
Niedaleko Strážnicy spełniają się marzenia rowerzystów. W stan nirwany wprowadza 5 pętli MTB z single trackami w otoczeniu dziewiczej przyrody Białych Karpat.
Wyrusz do źródeł morawskiego winiarstwa, do wioski, która swoje najwyśmienitsze wina wysyłała do Europy już w XIII wieku. Przygotuj swoje kubki smakowe!
Pałac Milotice nazywany jest perłą południowo-wschodnich Moraw. To wyjątkowo dobrze zachowane barokowe założenie pałacowo-ogrodowe jest osłodą dla oczu i duszy.
Wygląda jak Holandia, ale to… stare dobre Morawy! Zagroda z wiatrakiem w Kuželovie gwarantuje mile spędzony czas.