Brno. Metropolia, w której jest wszystko. Miasto, które trzeba bliżej poznać.
Brno to miasto architektury od gotyku po modernizm. Jego perłą są przykłady funkcjonalizmu – i nie należy do nich tylko Willa Tugendhatów zaprojektowana przez fenomenalnego Ludwiga Miesa van der Rohe. Tylko o niej moglibyśmy opowiadać przez cały tydzień, ale słowa to tylko słowa. Lepiej przekonać się na własne oczy. (Zainteresowanie zwiedzaniem jest duże, zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji). W mieście są również inne wille warte odwiedzenia, na przykład Letni pawilon Mitrovskich (Letohrádek), którego nie sposób przegapić wśród typowo wielkomiejskiej zabudowy.
Brno jest miastem fantastycznej kuchni lokalnej i światowej, którą zebrał w jednym miejscu przewodnik gastronomiczny Gourmet Brno. Poprowadzi Cię po najlepszych miejscówkach, począwszy od bistr, przez cukiernie, aż po fine dining.
Brno jest również miastem muzyki, co zostało dostrzeżone i docenione przez UNESCO. Usłyszysz tu Janáčka i jazz, zobaczysz słynną operę „Sprzedana narzeczona“ w teatrze oraz ulicznych grajków pod gołym niebem. Możesz odkrywać miasto na własną rękę lub w towarzystwie doświadczonych przewodników podczas spacerów lub przejażdżek minibusem. W pojedynkę, we dwójkę, z grupą znajomych lub z rodziną – z kartą BRNOPAS zawsze w dobrej cenie.
Morawska metropolia to nie tylko muzea i galerie, lecz również mnóstwo terenów zielonych: zoo rozkładające się na zalesionym wzgórzu, wspaniałe parki i fontanny, zalew, po którym pływają statki wycieczkowe. W Brnie nauka jest zabawą – dzięki obserwatorium astronomicznemu z planetarium, nowoczesnemu pod względem sprzętu i podejścia do odwiedzających. A także dzięki science centrum VIDA!, w którym fanami nauki zostają zarówno młodsi, jaki i starsi.
Zaletą Brna jest to, że wszędzie jest blisko, a tam, gdzie nie można dojść na piechotę, dojeżdża komunikacja miejska. Odkryj brneńskie podziemia, popatrz na miasto z góry z licznych punktów widokowych. Czy wiesz, że Brno jest jedynym miastem na świecie, w którym południe wybija o jedenastej? W centrach informacji turystycznej TIC BRNO dowiesz się, czego nie przegapić podczas wizyty w Brnie. Oprócz cennych wskazówek otrzymasz tam również bezpłatne przewodniki drukowane. Do brneńskiej przygody możesz przygotować się również w zaciszu własnego domu, dzięki bogatemu w informacje portalowi GOtoBRNO.cz.
Znaleźliśmy więcej miejsc, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.
znaleziono 12 miejsc
Czy Napoleon zawitał do Brna? Tak! Co więcej, w pamiętnym roku 1805 w stolicy Moraw spędził więcej czasu niż na polu bitwy pod Austerlitz.
W drugim co do wielkości mieście w Czechach znajdziesz drugie co do wielkości muzeum sztuki. Ale pod wieloma względami jest to numer jeden!
Łaźnie piwne w centrum Brna oferują szeroką gamę relaksujących kąpieli i zabiegów dla każdego, nie tylko dla wyznawców złotego trunku.
Brno nie posiada metra. Mimo wszystko w tutejszych podziemiach panuje całkiem spory ruch. W upalny letni dzień można zażyć ochłody w labiryncie pod Zelným trhem lub w ossuarium u św. Jakuba.
Pokaźna secesyjna willa wygląda bardziej jak pałac. Jest przypomnieniem rodziny, której przedsiębiorczy zapał na zawsze zmienił charakter wsi Svitávka.
Masz ochotę na porządne muzeum z rzadkimi eksponatami? Już sam budynek i jego otoczenie są warte zobaczenia. Skieruj swoje kroki na Zelný trh.
Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Brnie, słynne więzienie, amfiteatr letni i idealne miejsce na spacery z widokiem na miasto – witaj na Špilberku.
Skąd rozciąga się prawdopodobnie najpiękniejsza panorama Brna? Z ulicy Černopolní. To między innymi dlatego stanął tu jeden z najważniejszych budynków architektury funkcjonalistycznej…
„Mamo, Mendel to był ten pan od grochu?“ Czyli Poznaj brneńskiego geniusza oraz miejsce, w którym zrodziła się genetyka.
Nowoczesna świątynia nauki nie bez powodu zbiera lajki. Oferowane przez nią programy są po prostu mega.
6 tysięcy metrów kwadratowych nauki pokazuje, jak działa świat. I to w sposób atrakcyjny i zrozumiały zarówno dla 5-letniej księżniczki, jak i 40-letniego taty. Czas wystrzelić rakietę.
Dlaczego muzeum zdobywa nagrody jedna po drugiej? Ponieważ technika nie jest tu jakąś wyższą filozofią! To znaczy jest i nie jest…