Dlaczego muzeum zdobywa nagrody jedna po drugiej? Ponieważ technika nie jest tu jakąś wyższą filozofią! To znaczy jest i nie jest…
Muzeum dokumentuje rozwój nauki i techniki prawie w trzydziestu dziedzinach. Od produkcji rzemieślniczej po komputery. (Mali) chłopcy przyjeżdżają tu, aby poznać bliżej historię produkcji samochodów na Morawach. Można tu znaleźć autentyczne pojazdy, które wyszły z zakładów Zbrojovka w Brnie oraz Tatra w Kopřivnicy.
Jednak nauka i technika to nie tylko silniki, a przede wszystkim to nie tylko zabawa dla chłopców. Sprzęt fotograficzny rodem z Moraw, kinematografia, urządzenia gospodarstwa domowego, odbiorniki radiowe oraz urządzenia stosowane w rzemiosłach takich jak kowalstwo, stolarstwo czy fryzjerstwo zainteresują każdego niezależnie od płci i wieku.
W Gabinecie mikroskopii elektronowej zobaczysz Teslę BS 242, pierwszy seryjnie wyprodukowany mikroskop w Czechosłowacji. To perełka w dziedzinie mikroskopów, która została nagrodzona złotym medalem na Expo 58 w Brukseli. Optyce poświęcono w muzeum naprawdę sporo miejsca, zatem jeśli nie interesują Cię mikroskopy, przejdź dalej do aparatów fotograficznych i kinematografii. Osiemdziesiąt wystawionych aparatów ilustruje rozwój fotografii na przestrzeni XX wieku, a czterdzieści kamer i projektorów filmowych umieszczonych w autentycznej scenerii międzywojennego kina Bio Slavia rozwój techniki filmowej.
Wspomnieliśmy już o IT. Ekspozycja komputerów z „prehistorycznymi“ poprzednikami dzisiejszych ultracienkich ekranów i urządzeń przywołuje wspomnienia u dorosłych i wywołuje (u)śmiech u dzieci.
Dużą popularnością cieszy się techniczna sala zabaw. Jest to eksperymentarium, które za pośrednictwem interaktywnych modeli w zabawny sposób objaśnia prawa fizyki i ich zastosowanie w praktyce. Nawet nie zauważysz, kiedy zostaniesz wciągnięty w grę! A jeśli złapiesz bakcyla, możesz zakupić kieszonkową wersję sali zabaw i kontynuować zabawę w domu!
Znaleźliśmy więcej miejsc, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.
znaleziono 12 miejsc
Nowoczesna świątynia nauki nie bez powodu zbiera lajki. Oferowane przez nią programy są po prostu mega.
Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Brnie, słynne więzienie, amfiteatr letni i idealne miejsce na spacery z widokiem na miasto – witaj na Špilberku.
Czy Napoleon zawitał do Brna? Tak! Co więcej, w pamiętnym roku 1805 w stolicy Moraw spędził więcej czasu niż na polu bitwy pod Austerlitz.
„Mamo, Mendel to był ten pan od grochu?“ Czyli Poznaj brneńskiego geniusza oraz miejsce, w którym zrodziła się genetyka.
Tajemnicza nazwa Anthropos sugeruje, że nie będzie to opowieść o tortach ani o piwie. Będzie to opowieść o mamutach, ich łowcach oraz najstarszej sztuce Europy.
Pokaźna secesyjna willa wygląda bardziej jak pałac. Jest przypomnieniem rodziny, której przedsiębiorczy zapał na zawsze zmienił charakter wsi Svitávka.
W drugim co do wielkości mieście w Czechach znajdziesz drugie co do wielkości muzeum sztuki. Ale pod wieloma względami jest to numer jeden!
Skąd rozciąga się prawdopodobnie najpiękniejsza panorama Brna? Z ulicy Černopolní. To między innymi dlatego stanął tu jeden z najważniejszych budynków architektury funkcjonalistycznej…
6 tysięcy metrów kwadratowych nauki pokazuje, jak działa świat. I to w sposób atrakcyjny i zrozumiały zarówno dla 5-letniej księżniczki, jak i 40-letniego taty. Czas wystrzelić rakietę.
Łaźnie piwne w centrum Brna oferują szeroką gamę relaksujących kąpieli i zabiegów dla każdego, nie tylko dla wyznawców złotego trunku.
Brno nie posiada metra. Mimo wszystko w tutejszych podziemiach panuje całkiem spory ruch. W upalny letni dzień można zażyć ochłody w labiryncie pod Zelným trhem lub w ossuarium u św. Jakuba.