Skąd rozciąga się prawdopodobnie najpiękniejsza panorama Brna? Z ulicy Černopolní. To między innymi dlatego stanął tu jeden z najważniejszych budynków architektury funkcjonalistycznej…
Co sprawia, że ta „Tugendhatka” jest tak wyjątkowa?
W 1929 roku zaczął ją budować jeden z najsłynniejszych europejskich architektów Ludwig Mies van der Rohe dla małżeństwa Tugendhatów. Nie musiał zmagać się z barierami finansowymi, dzięki czemu do budowy i wyposażenia wnętrz wybierał wyłącznie najlepsze materiały. Niektóre przyjechały do Brna z dalekich krain…
… jak na przykład słynna ściana z onyksu, która została sprowadzona z Maroka! Jeśli oglądałeś film pt. Szklany pokój z K. Rodenem, Carice van Houten itd., musisz zobaczyć ją na własne oczy.
Oprócz doskonałości projektowej i materiałowej van der Rohe stworzył w willi system podobny do dzisiejszej klimatyzacji oraz ogrzewania nadmuchowego. Fotokomórka przy wejściu oraz elektrycznie opuszczane okna były całkowicie oryginalnymi elementami!
Państwo Tugendhatowie wprowadzili się do willi na Boże Narodzenia 1930 roku, ale mieszkali tu tylko do roku 1938, kiedy to musieli uciekać przed nazistami. Willa w doskonale zachowanej, oryginalnej postaci jest wpisana na listę UNESCO.
Ten fenomenalny przykład światowej architektury modernistycznej, oprócz grup zwiedzających, gości również koncerty muzyki poważnej oraz inne wydarzenia kulturalne i okolicznościowe. Zwiedzanie należy zarezerwować z wyprzedzeniem, gdyż miejsca są zazwyczaj wyprzedane.
Willa Tugendhat obok willi Löw-Beer, willi Jurkoviča oraz willi Stiassny należy do tzw. brneńskiego kwartetu willowego. Urok każdej z nich powala na kolana!
Chcąc zobaczyć willę Tugendhat, warto zaopatrzyć się w kartę BrnoPas, która obejmuje wskazówki na ciekawe miejsca, zniżki na bilety wstępów i wiele innych korzyści, w tym bezpłatny transport komunikacją miejską.
Gdzie teraz? Odkryj więcej miejsc na Morawach Południowych, które poprowadzą Cię śladami żydowskich mieszkańców.
Znaleźliśmy więcej miejsc, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.
znaleziono 12 miejsc
Pokaźna secesyjna willa wygląda bardziej jak pałac. Jest przypomnieniem rodziny, której przedsiębiorczy zapał na zawsze zmienił charakter wsi Svitávka.
Łaźnie piwne w centrum Brna oferują szeroką gamę relaksujących kąpieli i zabiegów dla każdego, nie tylko dla wyznawców złotego trunku.
Czy Napoleon zawitał do Brna? Tak! Co więcej, w pamiętnym roku 1805 w stolicy Moraw spędził więcej czasu niż na polu bitwy pod Austerlitz.
Brno nie posiada metra. Mimo wszystko w tutejszych podziemiach panuje całkiem spory ruch. W upalny letni dzień można zażyć ochłody w labiryncie pod Zelným trhem lub w ossuarium u św. Jakuba.
W drugim co do wielkości mieście w Czechach znajdziesz drugie co do wielkości muzeum sztuki. Ale pod wieloma względami jest to numer jeden!
Masz ochotę na porządne muzeum z rzadkimi eksponatami? Już sam budynek i jego otoczenie są warte zobaczenia. Skieruj swoje kroki na Zelný trh.
Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Brnie, słynne więzienie, amfiteatr letni i idealne miejsce na spacery z widokiem na miasto – witaj na Špilberku.
„Mamo, Mendel to był ten pan od grochu?“ Czyli Poznaj brneńskiego geniusza oraz miejsce, w którym zrodziła się genetyka.
Nowoczesna świątynia nauki nie bez powodu zbiera lajki. Oferowane przez nią programy są po prostu mega.
6 tysięcy metrów kwadratowych nauki pokazuje, jak działa świat. I to w sposób atrakcyjny i zrozumiały zarówno dla 5-letniej księżniczki, jak i 40-letniego taty. Czas wystrzelić rakietę.
Dlaczego muzeum zdobywa nagrody jedna po drugiej? Ponieważ technika nie jest tu jakąś wyższą filozofią! To znaczy jest i nie jest…