Bitwę trzech cesarzy upamiętnia także Santon – pagórek leżący na zachód od wsi Tvarožná. Na stanowisko artylerii wybrał je sam strateg Napoleon.
Miejscowi najczęściej mówią na niego Kopeček, czyli Górka. Nazwę Santon nadali mu francuscy żołnierze. Przypomniał im wzgórze, na które natknęli się podczas kampanii egipskiej w 1798 roku. Przed bitwą francuscy inżynierowie wojskowi wyrównali naturalne wzgórze oraz umocnili je trzema pasami okopów strzeleckich dla 18 dział. Po zachodniej stronie wzgórza wybudowano kuchnię polową, wyburzono natomiast kaplicę maryjną na szczycie (ekssekrowaną już 1776 roku). Dziś w tym miejscu stoi urokliwa klasycystyczna kaplica Matki Boskiej Śnieżnej z 1832 roku z figurką Maryi oraz tablicami pamiątkowymi z portretami francuskich generałów Claparèda i Valhuberta oraz rosyjskiego generała Bagrationa. (Aby zobaczyć kopię francuskiej armaty polowej, trzeba zejść do centrum wsi Tvarožná – przeniesiono ją z Santona z powodu powtarzających się aktów wandalizmu).
U podnóża Santona warto zatrzymać się przy białym marmurowym krzyżu z daszkiem i girlandą róż upamiętniającym poległych żołnierzy. W 2000 roku przy drodze ze wsi Tvarožná do Jiříkovic wzniesiono pomnik poświęcony pamięci generała brygady Valhuberta, który doznał tu ciężkich obrażeń, na skutek których zmarł kilka dni później w Brnie. Nieopodal znajduje się również Krzyż Kosmáka – podobno stoi on w miejscu masowego grobu…
Przez wieś Tvarožná przebiega trasa rowerowa oraz tematyczna ścieżka dydaktyczna poświęcona bitwie pod Austerlitz. Co niezwykłego można tu przeżyć? Każdoroczne inscenizacje walk pod Santonem organizowane w rocznicę bitwy trzech cesarzy.
Znaleźliśmy więcej miejsc, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.
znaleziono 12 miejsc
Jedno z charakterystycznych miejsc na słynnym polu bitwy trzech cesarzy, w którym można poczuć atmosferę wydarzeń pamiętnego roku 1805.
W tym miejscu po raz pierwszy w Europie oddano hołd wszystkim ofiarom krwawego konfliktu bez wyjątku. Również Ty możesz tu uczcić poległych w bitwie…
Fabryka w jaskini? Przekonaj się na własne oczy, jakie sceny mogą odgrywać się w jaskini...
Perła Moraw Południowych, która wystawia się na pokaz wszystkim zmierzającym z Brna do Křtin, zapierając dech w piersiach.
Przepiękny pałac z przepięknym parkiem pałacowym. Warto tu przyjechać nie tylko podczas Dni Napoleońskich.
Single tracki są nie tylko dla singli! A już na pewno nie te w Morawskim Krasie. Wskakuj na rower, zapowiada się niezła jazda.
Rudicki Ponor (Rudické propádání) jest dominującym elementem krajobrazu centralnej części Morawskiego Krasu. Wraz z Byczą Skałą (Byčí skala) tworzy drugi co do długości system jaskiniowy w Czechach o łącznej długości ponad 13 kilometrów!
Skąd rozciąga się prawdopodobnie najpiękniejsza panorama Brna? Z ulicy Černopolní. To między innymi dlatego stanął tu jeden z najważniejszych budynków architektury funkcjonalistycznej…
We wsi Rudice niedaleko Blanska stoi młyn typu holenderskiego i muzeum w jednym. Do dzieci podchodzi się tu przyjaźnie i nietradycyjnie…
Łaźnie piwne w centrum Brna oferują szeroką gamę relaksujących kąpieli i zabiegów dla każdego, nie tylko dla wyznawców złotego trunku.
Pokaźna secesyjna willa wygląda bardziej jak pałac. Jest przypomnieniem rodziny, której przedsiębiorczy zapał na zawsze zmienił charakter wsi Svitávka.
Brno nie posiada metra. Mimo wszystko w tutejszych podziemiach panuje całkiem spory ruch. W upalny letni dzień można zażyć ochłody w labiryncie pod Zelným trhem lub w ossuarium u św. Jakuba.