Jedno z charakterystycznych miejsc na słynnym polu bitwy trzech cesarzy, w którym można poczuć atmosferę wydarzeń pamiętnego roku 1805.
Wzgórze na Žurániu widać z daleka. Mało kto wie, że jego wierzchołek wraz z pomnikiem opisywany jest jako terytorium eksterytorialne Francji… Przy czym wierzchołek nie jest formacją naturalną, lecz sztucznie usypanym kurhanem pochodzącym z okresu wędrówki ludów. Nawiasem mówiąc, jest to jedno z największych stanowisk archeologicznych na Morawach. Dziś szczyt wieńczą rosnące samotnie klony oraz granitowy prostopadłościan z plastyczną mapą pola bitwy oraz rozmieszczenia wojsk z 2 grudnia 1805 roku o godzinie 7 rano. Zaznaczono na niej wszystkie ważnie miejsca oraz ruchy jednostek wojskowych, a także umieszczono cytat ze słynnej proklamacji Napoleona w języku francuskim i czeskim:
Soldats, mon peuple vous reverra avec joie et il vous suffira de dire j'étais a la bataille d'Austerlitz, pour que l'on réponde, voila un brave.
Żołnierze! Mój lud powita was z radością, wystarczy, że powiecie: walczyłem pod Austerlitz, a usłyszycie: oto bohater.
To właśnie w tym miejscu znajdowało się stanowisko dowodzenia Napoleona Bonaparte, skąd rankiem 2 grudnia 1805 roku wydał rozkaz do ataku na Wzgórza Prackie: „Zakończmy tę wojnę uderzeniem pioruna!“. I tak też się stało. Nastąpił manewr, który zadecydował o losach bitwy i który od tamtego czasu nazywany jest lwim skokiem.
Wzgórze leżące po prawej stronie północnego krańca pola bitwy zapewniało francuskiemu przywódcy doskonały widok na większość pola bitwy. Francuzi nazywają to miejsce Wzgórzem Cesarskim lub Stołem Napoleona. Turyści i miłośnicy historii przyjeżdżają tu, by poczuć genius loci i przeczytać wyryty na pomniku fragment zwycięskiego przemówienia Napoleona do żołnierzy. Można tu dotrzeć pieszo, na przykład po żółtym szlaku turystycznym ze Šlapanic (podróż pociągiem z Brna do Šlapanic trwa zaledwie 15 minut). Podczas złotej godziny można tu uchwycić wspaniałe ujęcia.
Znaleźliśmy więcej miejsc, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.
znaleziono 12 miejsc
W tym miejscu po raz pierwszy w Europie oddano hołd wszystkim ofiarom krwawego konfliktu bez wyjątku. Również Ty możesz tu uczcić poległych w bitwie…
Fabryka w jaskini? Przekonaj się na własne oczy, jakie sceny mogą odgrywać się w jaskini...
Perła Moraw Południowych, która wystawia się na pokaz wszystkim zmierzającym z Brna do Křtin, zapierając dech w piersiach.
Skąd rozciąga się prawdopodobnie najpiękniejsza panorama Brna? Z ulicy Černopolní. To między innymi dlatego stanął tu jeden z najważniejszych budynków architektury funkcjonalistycznej…
Łaźnie piwne w centrum Brna oferują szeroką gamę relaksujących kąpieli i zabiegów dla każdego, nie tylko dla wyznawców złotego trunku.
Pokaźna secesyjna willa wygląda bardziej jak pałac. Jest przypomnieniem rodziny, której przedsiębiorczy zapał na zawsze zmienił charakter wsi Svitávka.
Brno nie posiada metra. Mimo wszystko w tutejszych podziemiach panuje całkiem spory ruch. W upalny letni dzień można zażyć ochłody w labiryncie pod Zelným trhem lub w ossuarium u św. Jakuba.
Masz ochotę na porządne muzeum z rzadkimi eksponatami? Już sam budynek i jego otoczenie są warte zobaczenia. Skieruj swoje kroki na Zelný trh.
Czy Napoleon zawitał do Brna? Tak! Co więcej, w pamiętnym roku 1805 w stolicy Moraw spędził więcej czasu niż na polu bitwy pod Austerlitz.
W drugim co do wielkości mieście w Czechach znajdziesz drugie co do wielkości muzeum sztuki. Ale pod wieloma względami jest to numer jeden!