„Mamo, Mendel to był ten pan od grochu?“ Czyli Poznaj brneńskiego geniusza oraz miejsce, w którym zrodziła się genetyka.
Muzeum Mendla w opactwie augustianów w Starym Brnie jest „dzieckiem“ Uniwersytetu Masaryka. Dba o spuściznę G. J. Mendla, który przy pomocy swoich słynnych eksperymentów z roślinami (głównie ze wspomnianym wyżej grochem) badał prawa genetyki, stając się jej ojcem. Ten dociekliwy augustiański zakonnik prowadził również badania na polu meteorologii oraz był pasjonatem pszczelarstwa. Krótko mówiąc, człowiek renesansu.
Jednak muzeum przybliża Mendla nie tylko jako badacza. Ekspozycja pt. Gregor Johann Mendel – historia skromnego geniusza przedstawia go jako człowieka. Czym się interesował, gdzie studiował. Zobaczysz tu jego rękopis, przedmioty, których używał do badań, rzeczy osobiste, a w ogrodzie opactwa także jego pasiekę. Ponadto w zabawny sposób poznasz tajniki genetyki od mendlowskich początków do współczesności.
Dla zapalonych miłośników wiedzy muzeum organizuje wykłady z cyklu Mendel Lectures poświęcone największym osobistościom z dziedziny biologii, genetyki i biologii molekularnej.
W ogrodzie opactwa poczujesz nie tylko zapach pszczelego miodu, ale również genius loci miejsca, które przed założeniem brneńskiego uniwersytetu było intelektualnym centrum stolicy Moraw.
Znaleźliśmy więcej miejsc, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.
znaleziono 12 miejsc
Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Brnie, słynne więzienie, amfiteatr letni i idealne miejsce na spacery z widokiem na miasto – witaj na Špilberku.
6 tysięcy metrów kwadratowych nauki pokazuje, jak działa świat. I to w sposób atrakcyjny i zrozumiały zarówno dla 5-letniej księżniczki, jak i 40-letniego taty. Czas wystrzelić rakietę.
W drugim co do wielkości mieście w Czechach znajdziesz drugie co do wielkości muzeum sztuki. Ale pod wieloma względami jest to numer jeden!
Masz ochotę na porządne muzeum z rzadkimi eksponatami? Już sam budynek i jego otoczenie są warte zobaczenia. Skieruj swoje kroki na Zelný trh.
Brno nie posiada metra. Mimo wszystko w tutejszych podziemiach panuje całkiem spory ruch. W upalny letni dzień można zażyć ochłody w labiryncie pod Zelným trhem lub w ossuarium u św. Jakuba.
Czy Napoleon zawitał do Brna? Tak! Co więcej, w pamiętnym roku 1805 w stolicy Moraw spędził więcej czasu niż na polu bitwy pod Austerlitz.
Nowoczesna świątynia nauki nie bez powodu zbiera lajki. Oferowane przez nią programy są po prostu mega.
Łaźnie piwne w centrum Brna oferują szeroką gamę relaksujących kąpieli i zabiegów dla każdego, nie tylko dla wyznawców złotego trunku.
Pokaźna secesyjna willa wygląda bardziej jak pałac. Jest przypomnieniem rodziny, której przedsiębiorczy zapał na zawsze zmienił charakter wsi Svitávka.
Tajemnicza nazwa Anthropos sugeruje, że nie będzie to opowieść o tortach ani o piwie. Będzie to opowieść o mamutach, ich łowcach oraz najstarszej sztuce Europy.
Skąd rozciąga się prawdopodobnie najpiękniejsza panorama Brna? Z ulicy Černopolní. To między innymi dlatego stanął tu jeden z najważniejszych budynków architektury funkcjonalistycznej…