Brno nie posiada metra. Mimo wszystko w tutejszych podziemiach panuje całkiem spory ruch. W upalny letni dzień można zażyć ochłody w labiryncie pod Zelným trhem lub w ossuarium u św. Jakuba.
Od momentu otwarcia Labiryntu pod Zelným trhem o brneńskich podziemiach zaczęto często mówić. I słusznie. Brno pod ziemią jest niezwykle interesujące…
Labirynt pod Zelným trhem skrywa zaskakująco przytulne scenerie… Dowiesz się, jak wyglądało życie w średniowieczu. Na Zelným trhu, czyli Rynku Kapustnym, do dziś w dni robocze znajdziesz stoiska z owocami, warzywami i ziołami. W średniowieczu handlowano tu wszystkim. Piwnice pod tutejszymi domami rosły jak grzyby po deszczu, zwłaszcza w epoce baroku. Mieszkańcy przechowywali w nich żywność, dojrzewało tu piwo i wino, a gdy miasto było zagrożone, ukrywano się tu przed wrogiem.
50-minutowe zwiedzanie spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Oprócz samych pomieszczeń piwnicznych zobaczysz przedmioty codziennego użytku znalezione pod Zelným trhem podczas badań archeologicznych. Przewodnicy poprowadzą Cię przez tajemnicze zakamarki średniowiecznych korytarzy i sklepionych piwnic. Czeka na Ciebie łącznie 212 schodów, średniowieczny pręgierz (oryginał!), laboratorium alchemiczne, piwnica winna oraz karczma. Zwiedzanie odbywa się co godzinę, wejście znajdziesz pod adresem Zelný trh 21.
Stąd już tylko krótki spacer w kierunku Nowego Ratusza do Piwnicy Domu Mincerzy. Zabytkowe piwnice znajdują się pod domem, który podobno zamieszkiwał mincerz Bruno. Wystawa przypomina historię mennictwa w Brnie i na Morawach od średniowiecza do współczesności. A przy odrobinie szczęścia w piwnicy spotkasz samego mincerza, który wybije dla Ciebie pamiątkową monetę...
Trio podziemnych tras zamyka Ossuarium u św. Jakuba – drugie co do wielkości w Europie. Pochowano tu ofiary średniowiecznych epidemii dżumy i cholery, wydarzeń wojennych z okresu wojny trzydziestoletniej oraz oblężenia szwedzkiego.
Znaleźliśmy więcej miejsc, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.
znaleziono 12 miejsc
Masz ochotę na porządne muzeum z rzadkimi eksponatami? Już sam budynek i jego otoczenie są warte zobaczenia. Skieruj swoje kroki na Zelný trh.
Łaźnie piwne w centrum Brna oferują szeroką gamę relaksujących kąpieli i zabiegów dla każdego, nie tylko dla wyznawców złotego trunku.
W drugim co do wielkości mieście w Czechach znajdziesz drugie co do wielkości muzeum sztuki. Ale pod wieloma względami jest to numer jeden!
Czy Napoleon zawitał do Brna? Tak! Co więcej, w pamiętnym roku 1805 w stolicy Moraw spędził więcej czasu niż na polu bitwy pod Austerlitz.
Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Brnie, słynne więzienie, amfiteatr letni i idealne miejsce na spacery z widokiem na miasto – witaj na Špilberku.
Pokaźna secesyjna willa wygląda bardziej jak pałac. Jest przypomnieniem rodziny, której przedsiębiorczy zapał na zawsze zmienił charakter wsi Svitávka.
„Mamo, Mendel to był ten pan od grochu?“ Czyli Poznaj brneńskiego geniusza oraz miejsce, w którym zrodziła się genetyka.
Skąd rozciąga się prawdopodobnie najpiękniejsza panorama Brna? Z ulicy Černopolní. To między innymi dlatego stanął tu jeden z najważniejszych budynków architektury funkcjonalistycznej…
6 tysięcy metrów kwadratowych nauki pokazuje, jak działa świat. I to w sposób atrakcyjny i zrozumiały zarówno dla 5-letniej księżniczki, jak i 40-letniego taty. Czas wystrzelić rakietę.
Nowoczesna świątynia nauki nie bez powodu zbiera lajki. Oferowane przez nią programy są po prostu mega.
Tajemnicza nazwa Anthropos sugeruje, że nie będzie to opowieść o tortach ani o piwie. Będzie to opowieść o mamutach, ich łowcach oraz najstarszej sztuce Europy.