Rajhrad to idealne miejsce na krótki wypad za Brno. Tutejszy Pomnik Piśmiennictwa na Morawach zainteresuje nie tylko miłośników książek.
Pomnik Piśmiennictwa na Morawach mieści się w klasztorze otoczonym przepięknym parkiem. Kompleks jest dziełem słynnego architekta Jana Błażeja Santiniego-Aichela. W zabytkowej bibliotece benedyktyńskiej liczącej 65 000 woluminów można poczuć się prawie jak w Kaplicy Sykstyńskiej. Sklepienia z freskami sufitowymi, dekoracje stiukowe, na złocie tu nie oszczędzano… A do tego ogromny globus mechaniczny i wiele innych ciekawostek.
Pod nazwą Pomnik Piśmiennictwa skrywa się ekspozycja literatury powstałej na Morawach – T. G. Masaryk., P. Bezruč, V. Nezval, J. Skácel, M. Kundera... Na własne uszy można usłyszeć tutaj język staro-cerkiewno-słowiański, niezwykle ważny z punktu widzenia współczesnych języków słowiańskich. To wszystko w ramach ekspozycji piśmiennictwa morawskiego IX-XVII wieku.
W muzeum znajdziesz wiele zaskakujących perełek, m.in. korespondencję geniusza malarstwa Alfonsa Muchy, którego korzenie rodzinne wywodzą się z morawskich Ivančic. O tym, że nawet w czasach największej światłości nie zapomniał o rodzinnym mieście i że lubił tu przyjeżdżać, świadczy właśnie owa obszerna korespondencja przechowywana w Rajhradzie.
Po duchowych uniesieniach warto udać się do przyklasztornej Tawerny u Benedyktynów. Słynie ze świetnej kuchni i serwuje najlepsze morawskie wina.
Do klasztoru można dojechać w kilka minut pociągiem z Brna. Prowadzi tu również międzynarodowa trasa rowerowa Brno-Wiedeń.
Znaleźliśmy więcej miejsc, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.
znaleziono 12 miejsc
Wieża widokowa (Rozhledna Akátova věž), wybudowana w 2009 roku na wzgórzu Výhon, ma unikatową konstrukcję z betonu, metalu i drewna. Akacjowego – jakżeby inaczej.
6 tysięcy metrów kwadratowych nauki pokazuje, jak działa świat. I to w sposób atrakcyjny i zrozumiały zarówno dla 5-letniej księżniczki, jak i 40-letniego taty. Czas wystrzelić rakietę.
Masz ochotę na porządne muzeum z rzadkimi eksponatami? Już sam budynek i jego otoczenie są warte zobaczenia. Skieruj swoje kroki na Zelný trh.
Brno nie posiada metra. Mimo wszystko w tutejszych podziemiach panuje całkiem spory ruch. W upalny letni dzień można zażyć ochłody w labiryncie pod Zelným trhem lub w ossuarium u św. Jakuba.
„Mamo, Mendel to był ten pan od grochu?“ Czyli Poznaj brneńskiego geniusza oraz miejsce, w którym zrodziła się genetyka.
Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Brnie, słynne więzienie, amfiteatr letni i idealne miejsce na spacery z widokiem na miasto – witaj na Špilberku.
W drugim co do wielkości mieście w Czechach znajdziesz drugie co do wielkości muzeum sztuki. Ale pod wieloma względami jest to numer jeden!
Łaźnie piwne w centrum Brna oferują szeroką gamę relaksujących kąpieli i zabiegów dla każdego, nie tylko dla wyznawców złotego trunku.
Czy Napoleon zawitał do Brna? Tak! Co więcej, w pamiętnym roku 1805 w stolicy Moraw spędził więcej czasu niż na polu bitwy pod Austerlitz.
Tajemnicza nazwa Anthropos sugeruje, że nie będzie to opowieść o tortach ani o piwie. Będzie to opowieść o mamutach, ich łowcach oraz najstarszej sztuce Europy.
Pokaźna secesyjna willa wygląda bardziej jak pałac. Jest przypomnieniem rodziny, której przedsiębiorczy zapał na zawsze zmienił charakter wsi Svitávka.