Prawdziwe średniowieczne ruiny. Zanim nagrodzą Cię strategicznymi widokami na wszystkie strony świata, zdążysz dostać porządnej zadyszki. 100x warte wysiłku!
Majestatyczne ruiny zamku Děvičky na porządnym wzniesieniu Wzgórz Pawłowskich władają okolicą niczym król. Zamek, trzymający straż już od XIII wieku, nosił wiele nazw: Dowina, Diewiczky, Dívčí hrady, po zasiedleniu regionu przez ludność niemiecką Maidberk lub Maidenburg (wszystkie oznaczające mniej więcej tyle co Zamek Dziewcząt czy Panien).
Miejsce pod zamek musiał wybrać strateg godny Napoleona – z trzech stron stoi na niedostępnej skale. Strzegł ważnego szlaku handlowego z Mikulova do Brna. Dziś po porządnej wspinaczce można popatrzeć z góry na wioski, pola, winnice, bezkresną taflę zbiornika Nové mlýny, a często również na ptaki drapieżne unoszące się w powietrzu w poszukiwaniu zdobyczy.
Korpus kompleksu zamkowego zachował swój gotycki wygląd z XIV wieku z późniejszymi XVI- i XVII-wiecznymi modyfikacjami. Dzisiejsze ruiny mają kształt zaokrąglonego, nieregularnego prostokąta o długości 65 m i szerokości 20 m. Zachowane mury obwodowe mają grubość dwóch metrów. Zobaczysz tu również na wpół zasypane piwnice, z otworów strzelniczych zaś wspaniałe widoki na Pavlov oraz Dolní Věstonice. Dzieci uwielbiają to miejsce – w końcu biegając po ruinach, można poczuć się jak w czasach rycerzy i księżniczek. Jeżeli Twój junior ma piankowy miecz, koniecznie weźcie go ze sobą!
O mały włos byśmy zapomnieli – dlaczego zamek nosi nazwę Dívčí Hrady lub Děvičky? Legenda głosi, że trzy skały znajdujące się przed zamkiem, to skamieniałe dziewczęta. Podobno w nocy można usłyszeć cichy płacz wydobywający się z ich wnętrza… Jakie dziewczęta tu skamieniały i dlaczego, co do tego legendy nie są zgodne. Niektórzy twierdzą, że chodzi o trzy córki właściciela zamku, inni przysięgają, że o tatarską księżniczkę i jej nieszczęsne towarzyszki…
Znaleźliśmy więcej miejsc, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.
znaleziono 12 miejsc
Prehistoria jest nudna? No co Ty! W Pavlovie zrobią z Ciebie fana prehistorii! Dzieci na długo zapamiętają tę niesamowitą wystawę.
Urzekająco piękna figurka wypalona z gliny przyniosła do tej małej południowomorawskiej wioski poruszenie światowego formatu. Dlaczego tak fascynuje?
Trio zbiorników wodnych u stóp Wzgórz Pawłowskich. Ruiny zamku Děvičky spoglądają z wysoka na opuszczony kościół, którego sylwetka odbija się w tafli wody. Romantyka non plus ultra.
Siedmiopiętrowa jaskinia ze szmaragdowym jeziorem, nad którym można poczuć się jak na dnie rafy koralowej.
Miejsce oczyszczenia i głębokiej żydowskiej tradycji. Mykwa. Tę w Mikulovie odkryli archeolodzy zasypaną w piwnicy.
Malownicze miasteczko, leżące pośród winnic, naszpikowane jest zabytkami i lokalami z wyśmienitą kuchnią. A ta okolica….
Od połowy XVI wieku zapewniała morawskim Żydom wsparcie materialne i duchowe. Również dziś unosi się tu uduchowiona, podniosła atmosfera.
Majestatyczny pałac zachęca do zwiedzania już z daleka. W końcu nocował tu sam Napoleon Bonaparte.
Największy aquapark jak okiem sięgnąć. I do tego z wodą z odwiertu geotermalnego, pełną dobroczynnych minerałów. Jako bonus panorama Pálavy.
Dotarła tu historia – tysiące żołnierzy rzymskich, dla których powstała pierwsza udokumentowana łaźnia na czeskich ziemiach!
Obejmij spojrzeniem jedyny w Czechach i największy w Europie Środkowej sad migdałowy. Ale na wieży widokowej lista atrakcji w Hustopečach się nie kończy.