Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Brnie, słynne więzienie, amfiteatr letni i idealne miejsce na spacery z widokiem na miasto – witaj na Špilberku.
Zamek Špilberk wzniesiono w XIII wieku. Strategiczne położenie na wysokim wzgórzu umożliwiało obserwację całej okolicy. Również dziś zielone wzgórze z potężną twierdzą na szczycie wita przybyszów już z daleka.
Dawna siedziba możnowładców, której rola zmieniała się z biegiem czasu. Jednak zawsze była to rola główna, żadna tam drugoplanowa! Dzięki południowo-zachodniemu bastionowi Brno obroniło się przed najazdami Szwedów – wiele lat później Napoleon na wszelki wypadek wysadził go w powietrze. Z twierdzy, którą pierwotnie zamieszkiwali morawscy margrabiowie, stało się najcięższe więzienie monarchii austriackiej. A przez ostatnie 40 lat Špilberk jest siedzibą Muzeum Miasta Brna.
Muzeum troszczy się o historyczne znaleziska i działa sztuki – i ukazuje je oczom zwiedzających na ekspozycjach poświęconych historii Špilberka i Brna oraz tutejszej sztuce. Mogłaby Ci się spodobać na przykład wystawa zabytków cechowych, na której można zobaczyć prawdziwe eksponaty mistrzów najróżniejszych cechów, takie jak np. formy do pierników czy narzędzia grzebieniarzy…
Wejdź na wieżę widokową, z której rozpościera się widok na całe miasto, lub zejdź do kazamat z ciemnymi lochami, salą tortur i Madejowym łożem. W tutejszych celach „gościli“ najciężsi i najniebezpieczniejsi zbrodniarze, a także wiele znanych postaci – włoski patriota i poeta Silvio Pellico, baron Trenck czy najsłynniejszy czeski rozbójnik V. Babinský.
Dziś zamek nie jest miejscem tortur, lecz wydarzeń kulturalnych: festiwali teatralnych, Letniego Festiwalu Szekspirowskiego, kulinarnego Špilberk food festival, kina letniego, koncertów muzyki poważnej itp.
Niezapomnianym przeżyciem dla dzieci jest już samo zwiedzanie kazamat. Smakoszy z pewnością pocieszy informacja, że na terenie zamku działa kilka lokali gastronomicznych, od bistra, przez kawiarnię, aż po restaurację i winiarnię.
Odwiedzając zamek Špilberk, warto skorzystać z karty BrnoPas, która oferuje zniżki na bilety wstępu, bezpłatny transport po Brnie i wiele innych korzyści.
Znaleźliśmy więcej miejsc, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.
znaleziono 12 miejsc
W drugim co do wielkości mieście w Czechach znajdziesz drugie co do wielkości muzeum sztuki. Ale pod wieloma względami jest to numer jeden!
„Mamo, Mendel to był ten pan od grochu?“ Czyli Poznaj brneńskiego geniusza oraz miejsce, w którym zrodziła się genetyka.
Masz ochotę na porządne muzeum z rzadkimi eksponatami? Już sam budynek i jego otoczenie są warte zobaczenia. Skieruj swoje kroki na Zelný trh.
Brno nie posiada metra. Mimo wszystko w tutejszych podziemiach panuje całkiem spory ruch. W upalny letni dzień można zażyć ochłody w labiryncie pod Zelným trhem lub w ossuarium u św. Jakuba.
Czy Napoleon zawitał do Brna? Tak! Co więcej, w pamiętnym roku 1805 w stolicy Moraw spędził więcej czasu niż na polu bitwy pod Austerlitz.
Łaźnie piwne w centrum Brna oferują szeroką gamę relaksujących kąpieli i zabiegów dla każdego, nie tylko dla wyznawców złotego trunku.
6 tysięcy metrów kwadratowych nauki pokazuje, jak działa świat. I to w sposób atrakcyjny i zrozumiały zarówno dla 5-letniej księżniczki, jak i 40-letniego taty. Czas wystrzelić rakietę.
Pokaźna secesyjna willa wygląda bardziej jak pałac. Jest przypomnieniem rodziny, której przedsiębiorczy zapał na zawsze zmienił charakter wsi Svitávka.
Nowoczesna świątynia nauki nie bez powodu zbiera lajki. Oferowane przez nią programy są po prostu mega.
Skąd rozciąga się prawdopodobnie najpiękniejsza panorama Brna? Z ulicy Černopolní. To między innymi dlatego stanął tu jeden z najważniejszych budynków architektury funkcjonalistycznej…
Tajemnicza nazwa Anthropos sugeruje, że nie będzie to opowieść o tortach ani o piwie. Będzie to opowieść o mamutach, ich łowcach oraz najstarszej sztuce Europy.