Budowla techniczna również może być piękna i fascynująca. Wybierz się do pokaźnego śnieżnobiałego młyna, który prezentuje młynarstwo od najdawniejszych czasów po współczesność.
Slup (dawniej również Čule) leży na Morawach Południowych w pobliżu granicy z Austrią, 12 km od Znojma. Imponujący renesansowy budynek młyna ma 4 działające koła wodne. Jest tu również młynówka. Młyn przeszedł pod patronat Muzeum Techniki w Brnie, które rewelacyjnie wyremontowało go i przystosowało do celów wystawienniczych.
Podczas zwiedzania dotrzesz do serca młyna, gdzie zobaczysz cały proces mielenia ziarna na oryginalnych urządzeniach. Już sam budynek jest piękny i interesujący z architektonicznego punktu widzenia. Zabytkiem techniki jest również Kanał Krhovicko-Jaroslavski z XIV wieku o długości ponad 30 km, na którym znajduje się młyn. Za tutejszą wystawę pt. Rozwój młynarstwa Muzeum Techniki w Brnie zdobyło 1. miejsce w konkursie Gloria musaealis.
Doskonałym miesiącem do odwiedzenia Slupa jest wrzesień, kiedy odbywa się tu Festiwal chleba – spotkanie tradycyjnych rzemiosł ludowych i zespołów folklorystycznych.
Znaleźliśmy więcej miejsc, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.
znaleziono 12 miejsc
Pierwotne lokum Biblioteki Strahovskiej, dziś winiarska skarbnica regionu. Dasz się namówić na degustację?
Jeden z największych labiryntów podziemnych w Europie Środkowej to nie lada atrakcja zarówno dzieci, jak i dla dorosłych.
Masz głowę pełną wrażeń i chcesz przetrawić je na spokojnie? W takim razie mamy dla Ciebie jedno idealne miejsce!
Leżysz w pachnącej kąpieli, a piwo leje się strumieniami… Czy to sen? Skądże znowu!
Poza metrem czy Legolandem w Znojmie można znaleźć praktycznie wszystko – od podziemnego labiryntu przez park narodowy aż po wino rozkoszne niczym niebiański nektar.
Tuż nad brzegiem rzeki Dyi, na terenie dawnego kompleksu wodociągów, znajduje się miejsce, w którym odkryjesz tajemnice motoryzacji sprzed 1950 roku.
Zamek w centrum miasta, z widokiem na dolinę Dyi, który aż zapiera dech w piersiach… zaledwie kilka kroków dalej rotunda, a do tego można jeszcze skosztować wina. Najlepiej znojemskiego.
Wizyta w piwniczce winnej to zawsze przyjemne przeżycie. A jeśli dodatkowo piwnica jest jak malowana… właściwie to nie JAK, ona jest malowana!
Legenda głosi, że około 912 roku na małej skale wśród bagien pod czujnym okiem księżniczki Miroslavy wyrosła twierdza wodna. Dziś ma postać pałacu i nosi nazwę Miroslav.
Pałac, który lubi gościć unikatowe dzieła malarstwa. Na przykład te ze zbiorów Medy a Jana Mládków… A co powiesz na rundkę disc golfa w parku pałacowym?
Fenomenalny symbolista, ikona dojrzałej secesji, mistrz gry ze światłem i cieniem. Ale przede wszystkim człowiek, który podarował narodowi czeskiemu słynną Epopeję słowiańską.
Rowerem, pieszo, samochodem, konno… Park Narodowy Podyje oferuje niezliczone możliwości dla turystów. Wyrusz na przykład na Kamień Sealsfielda.