Obejmij spojrzeniem jedyny w Czechach i największy w Europie Środkowej sad migdałowy. Ale na wieży widokowej lista atrakcji w Hustopečach się nie kończy.
Wieża widokowa czuwa nad dwoma sadami migdałowymi na Hustopeckim Starym Wierchu (Hustopečský stary vrch) na wysokości ok. 300 m n.p.m. A ponieważ sięga wysoko ponad korony drzew, widać z niej również niedaleką Pálavę. Wieża zbudowana jest z różnych gatunków drewna od dębu po modrzew i ma 17 m wysokości. Dojdziesz do niej po malowniczej Ścieżce migdałowej (Mandloňová stezska).
Trasa liczy 9 km i wiedzie przez dwa sady migdałowe oraz wiele innych pięknych miejsc. Podczas spaceru można skorzystać z audioprzewodnika. W sąsiedztwie Stawu Przedniego (Přední rybník) znajdziesz altanę, w której można zatrzymać się na krótki odpoczynek. Nie przegap 7 tablic informacyjnych, z których dowiesz się wszystkiego, co należy wiedzieć o tym miejscu i o migdałowcach. (Skrócona wersja trasy migdałowej ma 5 km długości – bez obaw, wszystko jest dobrze oznakowane.)
Najlepszym czasem, by wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową do Hustopeč, jest marzec i kwiecień – wtedy przypada pełnia kwitnienia migdałowców, a zbocze pokrywa się dywanem różowych kwiatów. Jak w Japonii w okresie kwitnienia wiśni… Widok z wieży jest zdecydowanie najpiękniejszy na początku wiosny. Ponadto w marcu odbywa się tu coroczne Święto Migdałów i Wina. Drzewa akurat zaczynają kwitnąć, a jako bonus skosztować można lokalnych specjałów z migdałów i oczywiście słynnego likieru migdałowego! Bywa tu jednak całkiem sporo ludzi, więc jeśli nie lubisz tłoku, zostaw sobie tę przyjemność na inną okazję – likier migdałowy oraz inne migdałowe przysmaki dostępne są w hustopeckiej Migdałowni (Mandlárna) przez cały rok.
Znaleźliśmy więcej miejsc, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.
znaleziono 12 miejsc
Wyobraź to sobie. Słońce, upajający zapach, bzyczenie pszczół, fioletowe lawendowe łąki i zmysłowa sylwetka Pálavy na horyzoncie.
Większość południowomorawskich piwniczek winnych jest stara i pełna uroku. Ale ta piętnastka zaskakuje odważną i nowoczesną formą oraz różnorodnością kolorów.
Prehistoria jest nudna? No co Ty! W Pavlovie zrobią z Ciebie fana prehistorii! Dzieci na długo zapamiętają tę niesamowitą wystawę.
Czy wiesz, że na Morawach Południowych leży niezależna republika winiarska? Odwiedź Wolną Republikę Federalną Kraví Hora (Krowia Góra) niedaleko Bořetic.
Prawdziwe średniowieczne ruiny. Zanim nagrodzą Cię strategicznymi widokami na wszystkie strony świata, zdążysz dostać porządnej zadyszki. 100x warte wysiłku!
Urzekająco piękna figurka wypalona z gliny przyniosła do tej małej południowomorawskiej wioski poruszenie światowego formatu. Dlaczego tak fascynuje?
Trio zbiorników wodnych u stóp Wzgórz Pawłowskich. Ruiny zamku Děvičky spoglądają z wysoka na opuszczony kościół, którego sylwetka odbija się w tafli wody. Romantyka non plus ultra.
Wieża widokowa (Rozhledna Akátova věž), wybudowana w 2009 roku na wzgórzu Výhon, ma unikatową konstrukcję z betonu, metalu i drewna. Akacjowego – jakżeby inaczej.
Z największej islamskiej budowli tego typu w krajach nieislamskich roztacza się widok jak z Wieży Eiffla!
Można by pomyśleć – ot, wzniesienie. Ale kryje ono w sobie 7 pięter piwnic winnych rodem z bajki. Witamy w regionie winiarskim Velkopavlovicko.
Perła Moraw Południowych, jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Czechach, zabytek UNESCO. A wokół mnóstwo kolejnych atrakcji turystycznych.