Odkryj skarby morawskiego piśmiennictwa w Rajhradzie, wybierz się spacerem wśród winnic i sadów morelowych na wieżę widokową Výhon. Pozwól, by otuliły Cię hojne ramiona Moraw Południowych.
23.2 km
6:30 godz.
251 m
Z Brna do Popovic dojeżdżamy pociągiem. Znajdujemy ścieżkę dydaktyczną Rajhradsko, która prowadzi przez całe Popovice aż na ich skraj. Skręcamy do lasku bażanciarni, świątyni wysokich drzew, i idziemy aleją aż do klasztoru benedyktynów w Rajhradzie. Kompleks został przebudowany według planów Jana Błażeja Santiniego-Aichela. Rozmach jego talentu jest widoczny na pierwszy rzut oka! Majestatyczny kościół opacki św. Piotra i Pawła zdecydowanie wybija się ponad resztę zabudowań. Cenisz sobie dobre treści? Zabytkowa biblioteka Pomnika Piśmiennictwa na Morawach z pewnością Cię oczaruje. Można tu przewertować dokładne kopie rzadkich rękopisów królowej Ryksy Elżbiety! Będąc w Rajhradzie, warto również wpaść do restauracji U Kašny, która została doceniona w prestiżowym konkursie Gourmet Morawy Południowe 2019 i 2021.
Idąc po czerwonym szlaku, mijamy żabi chór przy rozlewisku Ludmila i dochodzimy do Židlochovic. Wysiłki jednego z tutejszych hodowców moreli zaowocowały powstaniem cenionej odmiany “Fenzova úrodná židlochovická”. Soczyste owoce mają nawet swoje święto – tzw. Meruňkobraní (Morelobranie). W centrum informacji można zakupić certyfikowane wina lokalnej produkcji oraz morelowe smakołyki. Zielonym szlakiem udajemy się w stronę Akacjowej wieży widokowej, a stamtąd niebieskim szlakiem prowadzącym wśród winnic schodzimy do Nosislavia. W centrum wsi znajduje się kościół z dawnymi fortyfikacjami oraz stuletnia prasa do winogron, które świetnie prosperują w tutejszym klimacie. Wina z upraw ekologicznych można skosztować u Válków – w rodzinnej winnicy, która była zwycięzcą w swojej kategorii w konkursie Gourmet.
Do Židlochovic wracamy Drogą św. Jakuba biegnącą wzdłuż granicy parku przyrodniczego Výhon.
Bogatej oferty regionu można skosztować tu.
Znaleźliśmy więcej wycieczek, które mogłyby Ci się spodobać. Sprawdź jakie.
znaleziono 7 wycieczek
Okres międzywojenny, nazywany w Czechach okresem I Republiki, miał swój niepowtarzalny szarm. Od wypolerowanych samochodów po elegancką modę. W stolicy Moraw możesz przenieś się w realia tamtych czasów!
Ślady żydowskich mieszkańców w Brnie są wszechobecne. Przywołują je liczne zabytki, od jedynej działającej synagogi na Morawach, po tzw. kamienie pamięci. Zapraszamy na wędrówkę po Brnie śladami judaizmu, losów mieszkańców oraz dziedzictwa, które na zawsze będzie przemawiać mocnym głosem.
Na początku XIX wieku Šlapanice były głównie ośrodkiem rolniczym, zaopatrującym Brno w chleb i mleko. W tamtym czasie liczba mieszkańców była osiem razy mniejsza niż obecnie. Choć samo miasto nie zostało bezpośrednio dotknięte przez wojenną wrzawę, jego mieszkańcy doświadczyli najróżniejszych trudów aż nadto. Przyczynił się do tego fakt, że przez miasto przeszły kolejno wszystkie trzy armie. Zapraszamy na wędrówkę ich śladami.
Węgiel w okolicach Brna? Czarny i prawdziwy? Wydobywano go tu w 10 kopalniach od połowy XVIII wieku. Najgłębsze sztolnie w Europie Środkowej!
Dalekie widoki, kamienie ozdobne, romantyczna dolina rzeki pstrągowej, kościoły, klasztor Porta coeli oraz zamek Pernštejn. A po drodze małe browary, w których można ugasić pragnienie.
Brno było miejscem pierwszych prób zdobycia wykształcenia przez Alfonsa Muchę oraz jego artystycznych początków. Do dziś, wędrując po morawskiej metropolii, można natrafić w architekturze i wnętrzach na ślady tego mistrza malarstwa, a także na ślady secesji.
Pieszo lub na rowerze. Odwiedź miejsca, które w 1805 roku były świadkiem ważnego wydarzenia w historii – nie tylko czeskiej, lecz również francuskiej, rosyjskiej i austriackiej. Miejsca, gdzie rozegrała się bitwa trzech cesarzy.