Rodowity Morawianin mieszkał na Bałkanach, w Monachium, Wiedniu, Paryżu i w dalekiej Ameryce. My zapraszamy Cię na wyprawę jego śladami po Morawach Południowych. Wybitny malarz secesyjny o światowej renomie uwielbiał ten zakątek ziemi!
Fenomenalny symbolista, ikona dojrzałej secesji, mistrz gry ze światłem i cieniem. Człowiek, który rozsławił secesję na świecie i któremu zawdzięczamy przepiękne czechosłowackie banknoty i znaczki. Malował mury pałaców, fotografował akty, projektował scenografie teatralne, a także biżuterię, wzory tapet, opakowania czekolady. Jeśli kiedykolwiek muzy pocałowały jakiegoś artystę w oba policzki, to był to właśnie Alfons Mucha.
Patriota, który bez prawa do honorarium zaprojektował w 1918 roku godło dla nowo powstałej niepodległej Republiki Czechosłowackiej. Ale przede wszystkim podarował narodowi czeskiemu słynną Epopeję słowiańską. Pracował nad nią 18 lat! A my dziś, po całej dekadzie, możemy znów ją zobaczyć na jego ukochanych Morawach. Epopeja słowiańska powróciła do pałacu Moravský Krumlov.
Choć Mucha jako jeden z wielkich Czechów pochowany został w mauzoleum Slavín w Pradze, możesz wybrać się do „jego” miejsc na Morawach Południowych. Przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje wycieczek z tematyką muchowską. Podpowiemy, gdzie nabyć bilety na Epopeję słowiańską. I zdradzimy ciekawostki z życia malarza – również te mniej znane (a nawet lekko pikantne). Ponieważ Alfons Mucha był wszystkim, ale nie nudziarzem. Był fascynującym do szpiku kości Morawianinem! Chodź na spotkanie z MISTRZEM.
Mamy dla Ciebie jeszcze więcej miejsc i wycieczek związanych z gigantem secesji. Po wizycie w Moravskim Krumlovie i obejrzeniu Epopei udaj się do Ivančic, rodzinnego miasta malarza, w którym dzięki wspaniałej aplikacji poznasz jego dwie życiowe miłości. Wolisz wycieczkę rowerową? Jedź od pałacu do pałacu – w jednym z nich zobaczysz Epopeję słowiańską w formie gigantycznych puzzli, widniejących w Czeskiej księdze rekordów!
Rodzinne Ivančice oczami Alfonsa Muchy. Jedenaście opowieści, jedenaście przystanków z audioprzewodnikiem. Wyrusz na ścieżkę audiowizualną, której trasę możesz bezpłatnie ściągnąć na telefon. Zobacz miasto oczami mistrza. Jakie miejsca lubił Alfons Mucha? Gdzie mieszkali jego przyjaciele i miłości? Co go inspirowało?
Eleganckie pałace i niczym niezmącony spokój niemalże zapomnianego zakątka czystej znojemskiej przyrody. Ta wycieczka będzie balsamem dla Twojej duszy.
Zadaniem projektu Szlak Alfonsa Muchy jest stworzenie wystaw zmieniających się co roku i stanowiących uatrakcyjnienie Epopei słowiańskiej. Dzieła Alfonsa Muchy oraz artystów, którzy inspirowali się jego twórczością, rozdzielone są pomiędzy 4 miejsca szlaku – Ivančice, Moravský Krumlov, Hrušovany nad Jevišovkou oraz Mikulov. Poszczególne miejsca Szlaku Alfonsa Muchy będą prezentowały dzieła w taki sposób, aby zachęcić do odwiedzenia pozostałych miejsc.
Pierwotne lokum Biblioteki Strahovskiej, dziś winiarska skarbnica regionu. Dasz się namówić na degustację?
Majestatyczny pałac zachęca do zwiedzania już z daleka. W końcu nocował tu sam Napoleon Bonaparte.
Skąd malarze czerpią inspirację dla obrazów natury jak ze snu? Ścieżka krumlovsko-rokyteńska zaprasza w swoje malownicze ramiona.